Topraklama Direnci Ölçümü

  • TopraklamaOlcumu

Topraklama Direnci Ölçümü Nedir?

Topraklama Direnci Ölçümü çalışmaları ve topraklama ölçüm raporu işletmeler için gerekli ve önemli bir çalışmadır. Topraklama sistemleri canlıları olası çarpılmalardan korumak için yapılan bir koruma sistemidir. En az bir faz kısa devre arızasında canlı kısımlar daha önce topraklama sistemlerine bağlandığı için kaçak akım röleleri veya uygun seçilmiş röle sistemleri tarafından devreyi kesmek sureti ile korunur. Böylece insan hayatı tehlike altında kalmamış olur. Ayrıca pahalı ekipmanlar da korunmuş olunur.

Bizler, Biltekin Mühendislik olarak, topraklama direnci ölçümü çalışmalarını gerçekleştirmekteyiz ve de size topraklama ölçüm raporu vermekteyiz.


Topraklamanın Çeşitleri Nelerdir?

Topraklama başlıca üç amaçla yapılmaktadır:

Koruma topraklaması
İnsanları tehlikeli dokunma gerilimlerine karşı korumak için işletme araçlarının aktif olmayan metal kısımlarının topraklanmasıdır. (Normal şartlarda gerilim altında olmayan kısımlar)
İşletme topraklaması
İşletme akım devresinin, tesisin normal işletilmesi için topraklanması. (Aktif kısımların topraklanmasıdır. Normal şartlarda gerilim altında olabilen kısımlar)
Fonksiyon topraklaması
Bir iletişim tesisinin veya bir işletme elemanının istenen fonksiyonu yerine getirmesi için yapılan topraklamadır.

Yıldırım etkilerine karşı koruma, raylı sistem topraklaması, İletişim tesisleri işletme topraklamasıdır.


Topraklama Direnci Ölçümü Nasıl Yapılır?

Biltekin Mühendislik olarak Topraklama Direnci Ölçümünüzü Chauvin Arnaux Ca 6117 cihazı ile yapmaktayız.İki çeşit ölçüm tekniğimiz bulunmaktadır.Bunlardan bir tanesi geleneksel kazık çakarak ölçümü gerçekleştirmek diğeri ise çevrim empedansı yöntemidir.Kazık çakma yönteminde yeryüzünün topraklı bir bölgesine belirli aralıklarda iki adet kazık çakılarak ölçülecek nokta arasında bir devre kurulur ve topraklama direnci ölçülür.

Çevrim empedansı yönteminde ise topraklaması ölçülecek noktayı besleyen transformatörden çıkan bir faz ve nötr ile çevrim kurulur ve devre trafonun işletme topraklaması üzerinden tamamlanır ve ölçüm yapılır.Her iki yöntemde Elektrik Mühendisleri Odası tarafından kabul edilmiş,bilimsel yöntemlerdir.


Topraklama raporu nereden alınır?

Raporlarınız muhteşem referansları ile Biltekin Mühendislik’ten. Tesisiniz için topraklama direnci ölçüm raporlarınızın senede bir defa yapılması zorunludur.Biltekin Mühendislik lokasyon olarak Kocaeli,İstanbul Anadolu ve Avrupa yakasında ve Sakarya şehrinde hizmet vermektedir.Saha hizmeti tamamlandıktan en kısa süre sonra topraklama ölçüm raporunuz size ulaştırılır.Sahip olduğumuz en kaliteli test
Ekipmanları sayesinde topraklama direnci ölçümünü en kesin biçimde gerçekleştiririz.


Etiketler
[Kocaeli Topraklama Ölçümü] [Kocaeli Topraklama Direnci Ölçümü] [Topraklama Raporu] [Topraklama Ölçüm Raporu] [Kocaeli Topraklama Raporu]
[Kocaeli Topraklama Ölçüm Raporu] [Topraklama Raporu][Kocaeli Topraklama Raporu] [Topraklama raporu nereden alınır][Kocaeli Topraklama Raporu nereden alınır]

Open chat