KAÇAK AKIM RÖLESİ TESTLERİ

  • kacakakim_rolesi

Kaçak Akım Rölesi nedir?

Normal işletme şartlarında toprağa veya başka bir iletkene akan akıma kaçak akım denir.

Elektrik sistemlerinin can ve mal güvenliği açısından en hayati koruması kaçak akım röleleridir.Çoğu topraklama tesislerinin boyutlandırması bile kaçak akım rölesine  göre yapılır.Kaçak akım rölesinin  çalışmaması durumu büyük can kaybına ve yangın çıkmasına mal  olabilir.

Kaçak Akım röleleri genel olarak 30 mA,300 mA ve de toroid tipi röleler şeklindedir.

30 mA kaçak akım röleleri insanı korumak için tasarlanmıştır.300 mA kaçak akım röleleri yangın ve izolasyon hatalarına karşı koruma yapar ve de 30 mA kaçak akım rölesine göre selektif koruma yapabilmek için kullanılır.Toroid tipi kaçak akım röleleri ise genellikle fabrikalarda bulunur ve yine selektif koruma yapar.Bu kaçak akım röleleri bir fazlı ve 3 fazlı olabilir.

Kaçak akım röleleri önüne ayrıca koruma amaçlı sigorta koymak gerekir.Çünkü kaçak akım röleleri kısa devre ve termik zorlanmalara karşı koruma yapmaz.

Kaçak Akım rölesi testleri neden yapılmalıdır?

Bu kaçak akım röleleri insanları elektrik çarpılmalarından ve de tesisi ise yangından ve izolasyon hatalarından korur.Bu sebeple bu rölelerin çalışıp çalışmadığı test edilmelidir.Her eskiyen teknoloji gibi bu rölelerinde bir ömrü vardır.Ve en ihtiyacınız olduğu zamanda devre dışı kalmış olup sizi,sevdiklerinizi ve tesisinizi korumamasını istemezsiniz herhalde…Bu yüzden kaçak akım rölesi testi yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz.Bu kaçak akım rölesi testleri elektrik tesisatı muayene kapsamında değerlendirilir.Ve bu kaçak akım rölesi testlerinin sene de bir defa yapılması tavsiye edilir.

Kaçak Akım rölesi testi nasıl yapılır?

Kaçak akım rölesi testi,bu test için özel tasarlanmış çok fonksiyonlu tesisat ölçüm cihazları ile yapılır.Kaçak akım rölelerinin üzerindeki test butonuna basarak test yapılması yeterli değildir.Bu test cihazları rölenin kaç mA akımda ve kaç ms zamanda açtığını tespit eder ve kaçak akım rölesini test eder.İnsan sağlığı açısından açma süresi 200 ms’yigeçmemelidir.İşte yapılan bu kaçak akım rölesi testleri ile bu değerleri aşıp aşmadığı doğrulanır.

Bu sebeple Biltekin Mühendislik olarak kaçak akım rölenizi test ediyoruz ve raporunu size 1-2 gün içinde ulaştırıyoruz. Biltekin Mühendislik olarak kaçak akım rölesi testlerini Kocaeli , Gebze,Dilovası ve de Sakarya lokasyonlarında gerçekleştiriyoruz.

Open chat